Navigácia

Správa za školský rok

Správa

o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2022/2023

Podľa vyhlášky Ministerstva Školstva SR 435/2020 Z.z. v znení vyhlášky 526/2021 Z.z.

§ 2. ods. 1 a

Údaje o škole

Názov školyZákladná škola s materskou školou Spišský Hrhov, Komenského 2
Adresa školyKomenského 2, 053 02 Spišský Hrhov
Telefón053/4592216
E-mailskola@skolahrhov.sk
WWW stránkahttps://zsshrhov.edupage.org

Vedúci zamestnanci školy

 Priezvisko, menoTelefónSluž. mobile-mail
RiaditeľMgr. Peter Strážik  strazikpeter@gmail.com
ZRŠMgr. Mária Kuchčáková  majakuchcakova@gmail.com
ZRŠMgr. Petra Hasajová  Hasajova.Petra@azet.sk
ZRŠ    

Rada školy

 Titl., priezvisko, menoKontakt
predsedaMgr. Tatiana Pastoreková 
pedagogickí zamestnanciMgr. Tatiana Pastoreková 
 Mgr. Denisa Sýkora Leskovská 
   
ostatní zamestnanciMária Kovalíková 
   
zástupcovia rodičovMgr. Silvia Glevická 
 PaedDr. Denisa Dzurillová 
   
   
zástupca zriaďovateľaMgr. Zuzana Kučerová, Jozef Seman, PhDr. Milan Richtarčík, Ondrej Soľana 
iní  

§ 2. ods. 1 b

Údaje o zriaďovateľovi

NázovObecný úrad
SídloSNP 10
Telefón053 4592238
E-mailspissky.hrhov@vmnet.sk

§ 2. ods. 1 c

Činnosť rady školy

Rada školy sa stratáva podľa stanoveného a schváleného harmonogramu. Predsedom Rady školy je Mgr. Tatiana Pastoreková, ktorá organizuje jednotlivé zasadnutia.

§ 2. ods. 1 d

Údaje o počte žiakov

Počet žiakov školy: 321

Počet tried: 19

Podrobnejšie informácie:

Ročník:1.2.3.4.5.6.7.8.9.Spolu
počet tried23232221118
počet žiakov405040492633371220307
z toho v ŠKD9171415     55

§ 2. ods. 1 e

Zamestnanci

Pracovný pomer

Pracovný pomerPočet pedag. prac.Počet nepedag. prac.Počet úväzkov pedag. prac.Počet úväzkov nepedag. prac.
TPP228228,63
DPP3 3,69 
Znížený úväzok3 1,50 
ZPS    
Na dohodu 2  

§ 2. ods. 1 f

Kvalifikovanosť pedagogických pracovníkov

početnekvalifikovanýchkvalifikovanýchspolu
učiteľov02323
vychovávateľov022
asistentov učiteľa022
    
spolu02727

Predmety vyučované nekvalifikovane

TriedaPredmetPočet hodín týždenne
5.-9.roč.VYV6
   
6.-9.roč.FYZ8

§ 2. ods. 1 g

Prehľad výsledkov súťaží a olympiád

Názov súťažePočet žiakovokr. kolokraj. kolonárod. kolomedzinár. kolo
iBobor14    
Stolný tenis 0   
Floorball 8   
Pytagoriáda 7   
Maks6    
Mat.klokan    10
MO 2   
GO 4   
Šaliansky Maťko 2   
Hviezdoslavov Kubín 1   
Footbal 7   
Vrch guľou 1   
Skok do výšky 1   

Aktivity a prezentácia na verejnosti

V minulom školskom roku sa realizovali nasledujúce aktivity, ktoré prezentovali školu širokej verejnosti, niektoré za účasti rodičov a rodinných príslušníkov:

- karneval

- deň matiek

- zber odpadkov čistenie obce a potoka

- exkurzia na farme

- vianočné aktivity pre rodičov

-Deň detí

- Harhovské čudá a zábaviská - obecný festival

- Prvé sväté prijímanie

- príspevky do výzdoby obce pri všetkých sviatkoch, vianočné pozdravy, Koľko šťastia vojde do krabice od topánok, záložky a iné.

§ 2. ods. 1 h

Projekty

Aktuálne nové projekty:

Spolu múdrejší 3

- projekt podporený Ministerstvom školstva v 2. polroku školského roka, založený na princípe asistencie a doučovania pre žiakov zo znevýhodneného prostredia.

Otvorené školy

- projekt financovaný Nadáciou OSF Bratislava - vzdelávanie a rovesnícke vzdelávanie žiakov 2. stupňa zíkladnej škole k inklúzii, demokracii a akceptácii druhých, projekt zakončený konferenciou a účasťou žiakov 7.B triedy v prezidentskom paláci v Bratislave.

Komunitná včelnica - šanca pre ľudí a prírodu

- projekt podporený a financovaný nadáciou SPP, zakúpenie pomôcok pre žiakov navštevujúcich včelársky krúžok, zakúpené aj ochranné kombinézy a vzbavenie úľov.

Projekt sa realizoval v teoretickej rovine v škole a v praktickej na včelnici v parku pri kaštieli. Projekt lektoroval riaditeľ školy Mgr. Peter Strážik a včelár Micjal Kovalík.

Zelená škola: http://www.skolahrhov.sk/sk/modul/skola/akcnyplan/

Ministerstvo školstva schválilo škole projekt Modernejšia škola vo výške 21 500 Eur, prostredníctvom finančných prostiedkov sa kompletne vybavia 4 triedy novými lavicami, stoličkami, katedrami a na chodbách starej a novej budovy budú vybavené oddychovými zónami. Prostredníctvom projektu zakúpime aj nástenky a mapy.

Nadácia SPP poskytla škole grant s názvom Komunitná včelnica. Obsahom projektu je vzdelávanie a práca v oblasti chovu včiel.

Živica - ,,Záhrada, ktorá učí.“

Naša škola využila možnosť zúčastniť sa pilotného projektu Záhrada, ktorá učí. Počas jedenapolročného projektu žiaci a učitelia spoločne navrhnú dizajn svojej prírodnej školskej záhrady. Osadia do nej prírodné učebné prvky, ktoré umožnia, aby časť vzdelávania prebiehala vonku. Žiaci tiež budú môcť získať pri prácach v záhrade pestovateľské zručnosti. Do projektu je zapojených 8 škôl z rôznych kútov Slovenska. Pri navrhovaní záhrady pomôžu školám skúsení odborníci z centra environmentálnej výchovy Živica, z českej organizácie Chaloupkyo.p.s. a nórskej partnerskej organizácie FEE Norway. Projekt Záhrada, ktorá učí koordinuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Každá škola dostane na vybudovanie záhrady 1500 eur i odbornú pomoc pri jej úprave.

Nadácia Ekopolis - ,,Kvapka vody.“

Prostredníctvom projektu škola vybudovala náučný modul zelenej strechy zavlažovaný dažďovou vodou z telocvične, zvedenou do veľkého zásobníka. Modul pozostáva z dvoch častí, kde jedna je vysadená rastlinami a zavlažuje ju zachytená dažďová voda. Druhá strecha je prázdna, čo demonštruje neefektívne využitie dažďovej vody. Modul je vhodnou ukážkou opätovného využitia prírodných zdrojov. Celé zariadenie bolo vybudované žiakmi, rodičmi a miestnou firmou za patronátu študentov neziskovej organizácie SARAHS.

Úrad vlády SR - Nórske fondy: ,,Prispôsobenie sa zmene klímy, prevencia povodní a sucha.

Názov projektu: Voda a dážď patria do záhrad.

V súvislosti s konkrétnymi opatreniami proejktu škola očakáva zvýšenie množstva vody na školskom pozemku (zachytávaním, vsakom, výsadbou), zníženie rizika povodní, zvýšenie biodiverzity na školskom pozemku, zvýšenie environmentálneho povedomia detí a žiakov ZŠ a MŠ, miestnej vidieckej komunity, odbornej i laickej verejnosti, iných vzdelávacích subjektov v regióne.

§ 2. ods. 1 i

Výsledky inšpekčnej činnosti

Dátum poslednej inšpekčnej kontroly: september 2019

Druh inšpekcie: tématická - dodržiavanie ľudských práv

Ak bola inšpekcia vykonaná v šk. roku 2020/2021, uveďte predmety a oblasti (riadenie, proces, podmienky), v ktorých bola dosiahnutá úroveň:

- veľmi dobrá

- dobrá

- priemerná

- málo vyhovujúca

- nevyhovujúca

- kľúčové pozitívne stránky školy

- oblasti vyžadujúce zlepšenie

§ 2. ods. 1 j

Materiálno-technické podmienky

Materiálno-technické podmienky

Škola disponuje moderne upraveným interiérom s pripojením na internet. Vyučovanie IKT sa realizuje v dvoch učebniach vybavených modernými PC zostavami.Moderné jazykové laboratórium zahŕňa auditívne didaktické pomôcky pre individuálne potreby jazykového vzdelávania. Učebňa bola doplnená o Interaktívnu tabuľu, LED TV, zostavu domáceho kina. Veľmi špecifickou je praktická učebňa pre spracovanie bylinného materiálu so školského dvora. Telocvičňa je vybavená moderným a bezpečným náradím pre potreby gymnastiky, atletiky a loptových hier. V exteriéry školy sa nachádza multifunkčné ihrisko s umelým povrchom.

Školská jedáleň bola zmodernizovaná, prešla dôležitými hygienickými úpravami a boli zakúpené nové stoly a stoličky.

Školský dvor

V posledných rokoch stúpa dôraz na nové formy vzdelávania detí v materských školách a žiakov v základných školách. Hľadajú sa formy enviromentálneho vzdelávania a prístupy, ktoré prinášajú prírodu do škôl. Základná škola s materskou školou v Spišskom Hrhove sa tieto environmentálne formy vzdelávania snaží zakomponovať do vzdelávacích osnov už od roku 2010 pričom hlavným pilierom bolo a je vybudovanie multikomplexného areálu školy, ktorý má slúžiť ako veľká interaktívna učebnica prírody a dnes už málo viditeľných foriem vzťahu človeka k prírode a životnému prostrediu. Areál školy môžeme charakterizovať ako systém vzdelávacích interaktívnych prvkov, ktoré sa snažia obsiahnuť prírodné zákonitosti a hravou formou ich popísať deťom, priblížiť najvýznamnejšie ekosystémy v prírode, ktoré je potrebné chrániť a neposlednou myšlienkou je priniesť deťom život na starom hospodárskom statku. V areáli tak nájdete vonkajšiu učebnu, v ktorej často prebieha samotné vyučovanie, mnoho typov trvalkových záhonov triedených podľa rastlín, ktoré nájdeme na určitých stanovištiach v príorde, modul zachytávania a hospodárenia s dažďovou vodou, vodný ekosystém s prírodnou filtračnou sústavou, bylinkové a zeleninové záhony, geologickú zbierku, viacero druhov stromov a kríkov, ktoré by mali deti poznať a poznávať, mlynské kamene, pec na chlieb a mnoho ďalších prvkov, ktoré napĺňajú kritéria koncepcie environmentálneho vzdelávania. Systém týchto prvkov neustále rozširujeme. Už budúci rok na ploche starého asfaltového ihriska vznikne nový komplex gazdovského dvora s prednáškovou miestnosťou, ukážkami u nás pestovaných plodín a hospodárskych zvierat, o ktoré sa budú starať samotní žiaci školy. Aj takto k nim chceme pestovať vzťah k prírode, zvieratám a životnému prostrediu. Aj do budúcna chceme tento areál ďalej rozširovať a zveľaďovať tak aby bol slovenským unikátom a príkladom alternatívnych foriem vzdelávania na základných školách na Slovensku.

Základná škola v Spišskom Hrhove disponuje na regionálne pomery unikátne vybaveným a zastavaným školským dvorom, ktorý je vybavený prvkami drobnej architektúry, výsadbou, exteriérovými učebňami a modulmi umožňujúcimi vyučovanie vonku a množstvo vzdelávaco - zábavných aktivít pre svojich žiakov. V spolupráci s architektmi a záhradnými architektmi boli vybudované nasledujúce prvky:

1. Wallipini skleník - ide o skleník, ktorý využíva prírodné zdroje, aby poskytoval vegetácii kvalitné a stabilné prostredie pre celoročnú produkciu potravín. Je zabudovaný do svahu 100 cm pod úroveň okolitého terénu, čím využíva prirodzené ohrievanie vnútorného priestoru skleníka. Disponuje dvoma vstupmi, čím je zabezpečené plynulé vetranie. V priebehu celého školského roka slúži ako vzdelávací prvok pre žiakov, kde sa učia sadiť jednotlivé druhy zeleniny ako paradajky, papriky, špenát, a iné. Následne sa o to starajú - polievajú, odstraňujú burinu, zbierajú plody.

2. Hmyzí domček - hmyzí hotel - si žiaci sami vybudovali. Slúžia na poznávanie jednotlivých druhov hmyzu, ktorý sa tam vyskytuje. Pri vyučovaní biológie sa tu žiaci interaktívne vzdelávajú, to znamená nielen teoreticky ale aj prakticky ich pozorujú.

3. Vlny poznania - predstavujú priestor na školskom dvore, okolo ktorých sú vysadené liečivé bylinky, uložené prírodné prekážky z dreva či kameňov, vo vnútri sú drevené prírodné lavičky, kde prebieha počas jesenných, jarných a letných obdobiach výučba. Tento priestor slúži na rozšírené vzdelávanie žiakov interaktívnou formou a vedie k pochopeniu vzájomných vzťahov medzi prírodou a vzťahom človeka k životnému prostrediu.

4. Vyvýšené záhony - ide o ohraničené políčka vyvýšené nad zemou, kde si žiaci vysadili liečivé bylinky, okolo nich sú vysadené ovocné kry. V jarnom a letnom období sa žiaci starajú o tieto záhony a kríky, poznávajú a zbierajú jednotlivé liečivé bylinky, z ktorých si varia čaj alebo robia studené limonády, čím sa interaktívne a zábavnou formou vzdelávajú.

5. Jazierko - slúži ako oddychová a aj ako vzdelávacia pomôcka pri vzdelávaní biológie, sú tu vysadené vodné rastliny, poznávajú kamene okolo jazierka, vo vnútri sú rybky, ktoré žiaci krmia.

6. Piecka - tradičná kamenno - tehlová piecka, regionálne známa pod názvom pekárník, žiaci sa tu učia zábavným spôsobom piecť domáci chlieb alebo pizzu.

7. Kompostovisko - ide o priestor za ihriskom, ktorý si vytvorili žiaci na kompostovanie biologicky rozložiteľných odpadov, z ktorých vzniká kompost na použitie v skleníku a záhonoch.

8. Vonkajšia ekoučebňa so zelenou strechou, na ktorej sú vysadené rôzne druhý skalných rastlín. Ide o otvorenú triedu v areáli školy, ktorá sa využíva na vzdelávanie v teplom období. Učitelia si tu pripravujú pre žiakov rôzne výchovno-vzdelávacie aktivity z rôznych predmetov, či už biológie, literatúry, výtvarnej výchovy a iné. Učebňa je ďalší krok, ktorý umožňuje žiakom prepojenie vyučovania s pozorovaním, skúmaním prírody a tvorivými aktivitami s prírodným materiálom.

9. Modul zelenej a bežnej strechy - slúži na vysvetlenie žiakom ako môžeme znova využívať dažďovú vodu, učíme sa pri tom malý a veľký kolobeh vody.

10. Ekocentrum - je novootvorená budova, ktorá bude slúžiť deťom pri vzdelávaní rôznych predmetov, na aktivity ktoré budú podnecovať pozitívny postoj k prírode a životnému prostrediu.

Všetky vymenované prvky na školskom dvore slúžia na interaktívne vzdelávanie nielen v dopoludňajších hodinách. Žiaci majú možnosť tu prichádzať oddychovať a sa interaktívne vzdelávať aj popoludní. Snažíme sa viesť žiakov k rozvíjaniu a pochopeniu prírodných zákonitostí, princípov a vzťahov, ktoré prebiehajú okolo nás. Deti interaktívnou formou získavajú možnosť pochopiť a vnímať hodnoty prírody okolo seba a jej význam pre život.

§ 2. ods. 1 k

Úspechy a nedostatky

Dovýbavili sme interiér tried 2. stupňa školským nábytkom.

Žiacke úspechy:

Šaliansky Maťko

1. miesto okresné kolo Eliška Lažová

2. miesto okresné kolo Timea Eliašová

Hviezdoslavov Kubín

2. miesto okresné kolo Miroslava Horovčáková

Okresné kolo Geografickej olympiády - 2. miesto Eliška Lažová

4. miesto Lukáš Mydlár

Okresné kolo matematickej olýmpiády - 2. miesto Eliška Lažová

3. miesto Patrik Hronček

Okresné kolo Pytagoriáda - 2. miesto. Krištof Holotňák,

3. miesto Lukáš Mydlár

1. miesto Patrik Hronček

4. miesto Eliška Lažová

§ 2. ods. 3 a

ŠVVP na ZŠ

Počet žiakov so ŠVVP: 36

§ 2. ods. 3 b

Zapísaní žiaci

Počet zapísaných prvákov k 30.6.2023: 40/ 15 dievčat

Skutočný počet žiakov 1.ročníka k 15.9.2023: 47/ 18 dievčat

Počet detí s odloženou školskou dochádzkou: 0/ 0 dievčat

Ukončenie školskej dochádzky na ZŠ k 30.6.2023 27

 Nižší ročník5.roč.6.roč.7.roč.8.roč.9.roč.Spolu
Počet žiakov       

§ 2. ods. 3 c

Prihlásení na SŠ

23

§ 2. ods. 3 d

Prijatí na SŠ

23

§ 2. ods. 3 e

Klasifikácia tried

TriedaANJBEOBIOCVMCSJDEJDACETVFYZGEGHUVHPDCHEIFVINF
I.A1,41         1,12    
I.B1,57      1  1    
I.C3,64         1,14    
I.D4,23         1    
II.A1,9         1,14    
II.B4         1,29    
III.A2,13      1,6  1,25   1,69
III.B2         1   1,21
III.C4,31         1,47   3,8
IV.A1,42      1  1   1,04
IV.B4,12         1   4
V.A2,05 2,6  2,25 2 2,51,15   1,7
V.B2,55 2,92  2,5 2 2,831   1,67
VI.A2,4 2,5  2,25 22,42,51,55   1,65
VII.A2,74 3,11  2,74 2,43,0431,56 2,96 1,74
VIII.A2,47 2,65  2,35 1,832,762,711,71 2,82 1,71
VIII.B2,6 2,91  2,73  3,0931,18 3,36 2
IX.A3,4 3,1  2,4  3,13,4  3,4  
I(5,6,7,8)  3,67  3,67  3,333,671   1,83
zapis1 .r.               

TriedaKAJKNJLHYMATNBVNEJOBNOBVPNVPVCPRIPDAPVORGMRVK
I.A   1,411       1,12  
I.B   1,791       1,29  
I.C   3,291       2,5  
I.D   4,211       4  
II.A   2,331    1,29  2,29  
II.B   3,931    1  3,21  
III.A   2,251    1,19 2,25   
III.B   2,291    1,29 2,29   
III.C   4,21    1,27 4,27   
IV.A   1,711    1 1,46   
IV.B   4,171    1,24 4,12   
V.A   2,71          
V.B   2,921          
VI.A   2,851 2,2        
VII.A2,4  3,0412,831,89        
VIII.A2,33  2,8812,42,47        
VIII.B1  3,3612,222,18        
IX.A   3,312,82,1        
I(5,6,7,8)   3,331 2  1,17     
zapis1 .r.               

TriedaSjSJLSPRSEETEHTHDTSVTEVTHFVUCVLAVUMVYVZBNZEM
I.A 1,531   1     1,06  
I.B 1,641   1     1  
I.C 3,361   1,62     2,64  
I.D 4,141   1     1  
II.A 2,481   1,14     1,38  
II.B 4,131,07   1     1  
III.A 2,381   1   2,31 1,19  
III.B 2,141   1   2,29 1,21  
III.C 4,21,2   1   4,2 1,27  
IV.A 1,831   1   1,96 1  
IV.B 4,171,29   1   4,12 1,12  
V.A 2,51  1,21,45     1,1  
V.B 31  1,171,45     1,08  
VI.A 2,451  1,551,5     1,2  
VII.A 3,221,78  1,191,48     1,22  
VIII.A 2,591  1,471,88     2,18  
VIII.B 2,821,09  1,091,7     1,73  
IX.A 3,11  1,41,8     2,4  
I(5,6,7,8) 3,421   1,33   2,33 1,17  
zapis1 .r.               

TriedaZMR
I.A 
I.B 
I.C 
I.D 
II.A 
II.B 
III.A 
III.B 
III.C 
IV.A 
IV.B 
V.A 
V.B 
VI.A 
VII.A 
VIII.A 
VIII.B 
IX.A 
I(5,6,7,8) 
zapis1 .r. 

Prospech žiakov

TriedaPočetProspeliNeprospeliNeklasifikovaní
I.A171700
I.B151501
I.C14770
I.D13841
II.A211920
II.B15951
III.A161600
III.B151501
III.C151140
IV.A242400
IV.B161321
V.A212101
V.B131301
VI.A222022
VII.A282621
VIII.A171610
VIII.B131302
IX.A11921
I(5,6,7,8)121200
zapis1 .r.0000

§ 2. ods. 5 b

Voľnočasové aktivity

Názov záujmového krúžkuPočet detíPočet skupínVedúci
ŠKD 231 Bc. Mária Galliková
ŠKD126 Mgr. Mária Antolová

§ 2. ods. 5 c

Spolupráca školy s rodičmi

p. Horovčáková bola zvolená rodičmi všetkých tried za predsedkyňu RZ a počnúc 9/2022 zastrešuje kompletnú agendu RZ, spoločne so zástupcami rodičov jednotlivých tried.

Predseda RZ v spolupráci s riaditeľom školy zvoláva triedne aktíva a navrhuje financovanie školských a mimoškolských aktivít z rozpočtu RZ.

Správa o činnosti RZ je samostatným dokumentom.

Záver

Vypracoval: Mgr. Peter Strážik

V Spišskom Hrhove, 28. septembra 2023

Správa prerokovaná v pedagogickej rade dňa:

Vyjadrenie rady školy

Rada školy súhlasí s obsahom správy o výchovno-vzdelávacej činnosti za rok 2022/2023 a odporúča zriaďovateľovi na schválenie.

Schválenie zriaďovateľom školy

Zriaďovateľ školy v zastúpení starostkou obce Mgr. Zuzanou Kučerovou schvaľuje predloženú správu,

V Spišskom Hrhove, 28.9.2023

Mgr. Zuzana Kučerová

starostka obce

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou, Komenského 2, Spišský Hrhov
    Komenského 2, 053 02 Spišský Hrhov
  • 053/4592216

Fotogaléria